Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

רן גפנר רוצה להדהים אנשים

בראיון עמו חושף אלוף אירופה באמנות חושים, רן גפנר, את הסוד שמאחורי היכולת שלו לקרוא מחשבות ומסביר שאין לו כוחות על טבעיים: "פיתחתי כושר שמאפשר לי לדעת מה עובר לאדם בראש"

מאת: רוני נאור-חפרי |

בראיון עמו חושף אלוף אירופה באמנות חושים, רן גפנר, את הסוד שמאחורי היכולת שלו לקרוא מחשבות ומסביר שאין לו כוחות על טבעיים: "פיתחתי כושר שמאפשר לי לדעת מה עובר לאדם בראש".

אמן חושים

אלוף אירופה באמנות חושים
גפנר,אמן חושים,  בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, הוא מומחה בתחום המנטליזם ואמנות החושים: "התחום הזה סקרן אותי תמיד, מאז הייתי ילד. את הקסם הראשון שראיתי בחיי הציג לי סבא שלי. הייתי אז בן 6 או 7 ונשבתי. סבא לימד אותי כל מיני קסמים; ההורים שלי קנו לי ערכות קסמים, כמו שקונים לכל ילד; נהגתי לצפות במופעי קסמים, כגון המופעים של האחים טוויג; כשחגגו לי יום הולדת אז הזמינו קוסם, וכולי. כבר באותן שנים אני זוכר שהחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות: להדהים אנשים".

איך אתה עושה את זה?
"בשלב מסוים התחלתי לעסוק בפן הפסיכולוגי של הקסמים וגיליתי שקסמים מפתחים חשיבה, אנליטיקה ופסיכולוגיה. הם הדרך האחורית אל המוח, הדרך אותה מאפשרת התדהמה. התגובה של הקהל במופע סטנדאפ היא צחוק, והתגובה של הקהל במופע חושים היא תדהמה. קראתי הרבה ספרים על שפת גוף, על תכנות עצבי ונושאים דומים, כדי לפתח כושר שיאפשר לי לדעת, באמצעות אמני בידור | אמן בידורמילים או שפת גוף, מה עובר לאדם בראש ובהמשך לכך אני מסיק מסקנות. החשיבה שלנו אמנם מתנהלת בדפוסים, אך אצל כל אחד החשיבה שונה. לכן, לצד היכולות של קריאת שפת גוף וכולי, אני משלב גם אינטואיציה וטכניקות השפעה (סוגסטיה)".

איך אתה משפיע על אנשים?
"אני יכול לומר למישהו לחשוב על שם, לקרוא לפי שפת הגוף את השם וזה נראה לקהל כאילו אני קורא מחשבות. ישנם תחומים שונים בעולם הקסמים ואמנות החושים, ואני מומחה בתחום המנטליזם. התחום מתמקד באופנים בהם ניתן להשפיע על בני אדם ולגרום להם לחשוב מה שהמנטליסט רוצה שיחשבו. אך, שוב, היכולות האלה מתבססות גם על כושר קריאת שפת גוף וזיהוי תגובות שמאפשר לזהות שקרים וכולי".

מיהו אמן חושים מוצלח מבחינתך?
"אמנות החושים מורכבת מ-50% ידע ו-50% פרפורמנס. כדי להיות אמן חושים מוצלח, צריך, מעבר לידע הבסיסי ולטכניקה, לדעת גם איך להציג את הדברים. יש צורך ברמה גבוהה של כישורי עמידה מול קהל וכריזמה, משום שהקהל קורא את היכולות האלה. ישנם רבים בעלי ידע וטכניקה מעולה, שאינם פרפורמרים".

מה מבדל אותך מאחרים בתחום?
"מעבר לידע המקצועי שצברתי, אני גם מוסיקאי, נגן גיטרה ובוגר האקדמיה למוסיקה, רימון. אני משלב במופע את הידע שלי במוסיקה, במסגרת קטע שהמצאתי ואני היחיד בעולם שמבצע אותו. עם הקטע הזה נבחרתי לייצג את ישראל באליפות אירופה באמנות חושים, וזכיתי. הגעתי גם לאליפות העולם וזכיתי במקום מכובד. מדובר בקטע המתבסס על ערבול חושים, או בלועזית סינסטזיה. אני מדבר על היכולת הזו, שהיתה גם לבטהובן: יכולת לפרש צלילים כצבעים. אני מעלה מישהו מהקהל לבמה ומעניק לו את היכולת הזו; אני מראה כיצד אני מעביר את המשתתף תהליך של סוגסטיה קוסם | אמן חושים(השפעה). מאחורי המשתתף ישנם פעמונים בצבעים שונים והוא מחלק אותם לצבעים לפי הצליל. אחר כך הוא מחלק את הפעמונים לשישה משתתפים נוספים, כאשר הוא השביעי. משתתף אחר בוחר שיר בלי לומר מהו, והמשתתף הראשי מצליח לזהות את השיר הנבחר.  לאחר מכן, הרצף בו חילק המשתתף הראשי את הפעמונים למשתתפים מתברר ככזה המרכיב את המנגינה של השיר הנבחר".

מנטליסט

"אין לי כוחות על טבעיים"
המופעים של גפנר מתמקדים בעיקר בקריאת מחשבות ובשפעה על התנהגות ועל בחירות של אנשים. אך הקטעים מתאפיינים במוטיבים מבדרים ומלאי כיף: "אין לי כוחות על טבעיים ואני מדגיש את זה בכל הופעה. אני צופה את ההתנהגות של המשתתפים בכל קטע. זה כיף גדול, משום שמעבר לקריאת מחשבות אני מוציא מעצמי הרבה דברים אחרים".

אתה תמיד מצליח?
"כבר מההתחלה אני מדבר אל הקהל בגובה העיניים, לכן הוא מחבב אותי; הוא בצד שלי ולא מחכה שאכשל. אך משום שמדובר באנשים וכל אחד שונה מהשני, הדברים האלה לא עובדים תמיד. זה רק מוסיף לאמינות".

איזה קטע במופע הכי אהוב?
"אחד הקטעים האהובים עלי במופע הוא קטע מלא רגש, במהלכו אני מספר את הסיפור על הקסם הראשון שחוויתי, עם סבא שלי, וחושף את הדרך שעשיתי אל עולם הקסמים. הקטע מלווה במוסיקה מרגשת, הוא לוקח את הקהל למעין מסע עוצר נשימה. בסוף הקטע אני מבצע את הקסם שסבא שלי ביצע איתי, כשהייתי ילד: אני מעלה מישהו מהקהל אל הבמה ומבקש ממנו לדלות מטבעות מתוך צנצנת, כדי שאוכל לגלות כמה מטבעות יש לו ביד".

אמני טלפתיה

ספר על התוכניות להמשך.
"חכם אחד אמר פעם, שאם הופכים את התחביב למקצוע, אז לא צריך לעבוד יום אחד בחיים. אני בר מזל, משום שאני עובד במה שאני אוהב. לכן, השאיפה העיקרית שלי היא להמשיך ולהתפרנס בכבוד ממה שאני אוהב ותוך כדי לגעת בכמה שיותר אנשים".

רן גפנר - אמן חושים| אתר | 053-9419403 | 054-7347776

 

טלפתיה      הופעת טלפתיה     מופע קסמים     מנטליסט      קוסם למבוגרים