Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

עושים סדר: מוסיקה לאן

מה ההבדל בין אקו"ם לבין עילם, הפי"ל, אשכולות והפדרציה הישראלית לתקליטים ולקלטות? הכתבה הבאה עושה סדר

מאת: רוני נאור-חפרי

מוסיקה היא קניינם ורכושם של היוצרים אותה. גם אם הדיסק או המוסיקה עצמה נרכשו על פי חוק, יהיה זה לא חוקי להשמיע את המוסיקה בפומבי מבלי לקבל רישיון לכך מאקו"ם. אך מה ההבדל בין אקו"ם לבין עילם, הפי"ל, אשכולות והפדרציה הישראלית לתקליטים ולקלטות? הכתבה הבאה עושה סדר.

אקו"ם
אקו"ם היא אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל. האגודה
שומרת על זכויות של למעלה ממיליון יצירות ומייצגת מיליוני מלחינים, פזמונאים, משוררים, סופרים, מו"לים למוסיקה, מעבדים ומתרגמים מרחבי העולם.

מטרת פעילות האגודה לפעול לקבלת תמלוגים ראויים והוגנים עבור השימוש ביצירות ולחלקם ליוצרים. האגודה פוטרת את המשתמש ביצירה מהצורך לפנות ישירות לכל יוצר ולנהל עמו משא ומתן על הזכות להשתמש ביצירה.

החוק לא מאפשר, כאמור, להשמיע מוסיקה בפומבי מבלי לקבל רישיון מאקו"ם. הרישיון כרוך בתשלום ויש להסדירו מראש, טרם האירוע בו מעוניינים להשמיע את המוסיקה.

הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ
ה-IFPI הוא ארגון המייצג את תעשיית התקליטים ברחבי העולם. מאוגדים בו כ-1400 מפיקי תקליטים מ-76 מדינות. בראש סדר העדיפויות של הארגון עומדות מספר מטרות: מאבק בהשמעה פיראטית של מוסיקה ברחבי העולם; קידום שוק פתוח; שמירה על חוקים הולמים להגנה על זכויות יוצרים; עזרה בפיתוח התשתית המשפטית והטכנולוגית, שתביא לשגשוג תעשיית התקליטים בעידן הדיגיטלי; קידום תרומתה של המוסיקה לפיתוח כלכלות; וקידום המוסיקה בחיי החברה והתרבות.

הפדרציה משמשת ארגון לניהול משותף של זכויות יוצרים המעניק רישיונות להשמעה פומבית ולשידור המועברים לאקו"ם על ידי בעלי הזכויות, מפיקי התקליטים ברוב המקרים.בניגוד לאקו"ם, הפדרציה גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.

הפי"ל: הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ
הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית הוקמה בשנת 1988, על מנת לשמש בית חם למפיקים עצמאיים. הפדרציה שמה לה למטרה לרכז ולייצג את המפיקים ואת הקלטותיהם המוסיקליות; לוודא כי זכויות היוצרים שלהם נשמרות; ולהבטיח שתשלומי התמלוגים יועברו אליהם על פי חוק, בעבור השימוש ביצירותיהם.

הפדרציה חברה בארגונים יציגיים בינלאומיים בתעשיית המוסיקה העצמאית בעולם, IMPALA, והיא גם נציגתו בישראל של WIN,  הארגון הבינלאומי של תעשיית המוסיקה העצמאית. הפדרציה פועלת כתאגיד רשום לניהול משותף של זכויות יוצרים בהקלטות מוסיקליות ומשמשת כנציגה של למעלה מ-230 מפיקים קוליים עצמאיים, המהווים את מרבית המפיקים העצמאיים בישראל. בדומה לפדרציה ובניגוד לאקו"ם, גם הפי"ל גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.

עילם: עמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים
עילם, היא התאגדות שלא למטרת רווח. היא פועלת מכוח ייפויי כוח והעברת זכויות שנמסרו לידיה על ידי ציבור המוסיקאים הישראליים ומאגדת באופן כזה זכויות של כ-2000 נגנים ומנצחים. ההתאגדות קשורה בהסכמים עם כל משדרי הרדיו והטלויזיה במדינת ישראל. לפי ההסכמנים משלמים משדרים אלה תמלוגים בגין השימוש בזכויות המבצעים הנעשה בשידוריהם. תמלוגים אלו מתחלקים מדי שנה בין ציבור המבצעים הזכאים, כאשר החלוקה נעשית על פי נתוני שידור המסופקים לעמותה מכח הסכם עם אקו"ם.

בשנת 1996 תוקן החוק באופן שאיפשר להתאגדות לקבל תמלוגים גם עבור השמעות פומביות של מוסיקה ישראלית בעסקים ובמקומות ציבוריים. על פי החוק, גביית התמלוגים מתבצעת בשיתוף עם חברת התמלוגים של אמני ישראל, 'אשכולות', באמצעות הגוף המשותף לשני הארגונים, 'הארגון היציג של המבצעים בישראל'. התמלוגים הנאספים בגין השמעות פומביות בעסקים ובמקומות ציבוריים מתחלקים בין עילם לבין אשכולות באופן שווה, כך כל גוף מחלק לחבריו את התמלוגים שנתקבלו אצלו. גם עילםגובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.

אשכולות
אשכולות היא, כאמור, חברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל. היא מייצגת, על פי חוק, את כל האמנים המבצעים בישראל ובהם, שחקנים, זמרים, בדרנים ורקדנים.

החברה נוסדה בשנת 1983 על ידי קבוצת אמנים יוצאי אמ"י (איגוד אמני ישראל) ואיגוד האמנים בהסתדרות. גם אשכולות גובה תמלוגים מבעלי מתחמים בהם מושמעת מוסיקה (כגון מתחמי אירועים) באופן גלובלי מדי שנה, ולא לפי אירוע.

מוסיקה | מוסיקה לאירועים

לסיום, יש להזכיר, כי בין אם מדובר במוסיקה ישראלית ובין אם במוסיקה מחוץ לארץ, מומלץ להסדיר את הרישיון להשמעת מוסיקה בפומבי מראש, מול אקו"ם. אי הסדרת הרישיון תגרור קנסות ותביעות בהתאם לחוק.

את הרישיון ניתן להסדיר בקלות באתר האינטרנט המאובטח של אקו"ם או באמצעות המוקד הטלפוני (מענה אנושי) הפועל בימים ראשון עד חמישי, מהשעה 9 בבוקר ועד השנה 8 בערב, ובימי שישי עד השעה 1 בצהריים: 03-6066225.