מסע בטעם מסאלה

בראיון עימה מספרת יפה גדעוני על הביקור בהודו, בעקבותיו נכתב ספרה 'מסאלה סיפור אהבה', ועל ספר ההמשך שבדרך

לאחרונה ראה אור ספר הביכורים של יפה גדעוני, 'מסאלה סיפור אהבה'. בראיון עימה מספרת המחברת על הביקור שלה בהודו, בעקבותיו כתבה את הספר, על התשוקה לכתיבה ועל ספר ההמשך שבדרך. 

"מראות הילדים מקבצי הנדבות הרעידו אותי"
הספר נכתב, כאמור, בעקבות ביקור של גדעוני בהודו, שם נחשפה לתרבות המקומית, שהפתיעה, רגשה והשאירה בה חותם: "המראות הקשים של ילדים עניים מקבצי נדבות הרעידו אותי. מעולם לא ראיתי ילדים ומבוגרים רבים כל כך, ישנים ברחוב כשהם חסרי כול. שבירת מושגי היסוד, של זמן ומקום, קיבלו לפתע תפנית חדשה. המפגש עם השונה עורר אותי והעלה בי מחשבות ותהיות". במות בירושלים

ספרי על הספר.
"את 'מסאלה סיפור אהבה', הספר הראשון שלי, התחלתי לכתוב לפני כשמונה שנים. הרומן מתרחש בהודו על רקע הנופים והמקדשים והוא מתאר סיפור אהבה שנרקם בין מטיילת ישראלית צעירה לבין רופא מקומי בעל כוחות מיוחדים. למרות התלבטויות וקשיים, האהבה ביניהם הולכת ומתעצמת. הרומן שזור באווירה מסתורית הקשורה ביכולותיו המיוחדות של הרופא. הספר יעניין כל מי שביקר בהודו ומעוניין בתשובות לשאלות שעלו בביקור. הוא גם מתאים למי שמתעתד לנסוע ויתכן שהוא מתאים גם למי שירגישו שבעקבות הקריאה הם יכולים לסמן 'וי' על ביקור בהודו". מדבקות לתבלינים

מה הביא אותך לכתוב את הספר?
"החלטתי לכתוב את הספר כדי להציע לקוראים הצצה בהודו ובתרבות המיוחדת המאפיינת אותה. הגעתי להודו עם בעלי ללא הכנה מוקדמת למראות. הוקסמתי מהתרבות השונה ומהדת המיוחדת. הרגשתי כאילו חזרתי לאחור בזמן אל תקופת התנ"ך. השהיה שם השפיעה עלי וטלטלה אותי. את חלק מזמן בילינו בחברת הודים מקומיים, בעלי קשרים בישראל ובעיקר עם משפחה הודית במרכז הודו, לאו דווקא במקומות לתיירים. הם הפגישו אותנו עם מקומיים אחרים, הכרנו את בתיהם ואת אורח החיים במקומות שונים בהודו. במהלך הביקור ניסיתי להבין את דרך חייהם של המקומיים ובשלב מסוים התחלתי לכתוב לעצמי מעין יומן מסע. הביקור איפשר לי ללמוד ולחקור את התרבות ההודית כדי לקבל תשובות לשאלות שהטרידו אותי".

מה גילית ואיך זה השפיע עליך?
"גיליתי עולם מלא. מעבר לכך התאהבתי במקומיים, נמשכתי לתום ולחביבות שלהם. לכן, בספר ניסיתי להראות צדדים חיוביים, שבעין מערבית עשויים להתפרש, לכאורה, כשליליים. כשהגעתי לישראל קראתי את ההרהורים, החוויות והמחשבות שתיעדתי במהלך הנסיעה, וניהלתי דו שיח ביני לביני. התחלתי לכתוב והיד לא עצרה. לא יכולתי להפסיק. פרקי האצבעות כאבו, כמו גם הגב, משעות ממושכות של ישיבה לא מסודרת ולא מתוכננת. משם הדרך לרומן היתה קצרה. הטקסט נכתב כאילו מעצמו כמו בתקשור. הדמויות התגבשו במהרה ורוב הטקסט נכתב כמעט באחת. כמובן שבוצעו ליטושים ותוספות לאחר מכן, אך עיקר הרומן נוצר כגוש אחד כבר מההתחלה. כל שנדרש לי היה זמן כדי להוציא מתוכי את כל הדברים. הכתיבה הפכה לתקופה היפה בחיי ונהניתי מכל רגע. חשתי כאילו אני חיה בתוך הרומן. לעתים הייתי מתעוררת באמצע הלילה כדי להמשיך לכתוב, לעתים לפנות בוקר, מבלי להתעייף. כמובן שהכל התרחש במקביל לשגרת חיי היומיום שלי הכוללת עבודה וכולי".

"סופר מוצלח הוא זה שמצליח להעביר מסר"
גדעוני גדלה בשכונת התקווה בתל אביב, כבת יחידה להוריה. לאחר שסיימה את לימודיה בסמינר למורות, שימשה כמורה ממלאת מקום בבתי ספר בשכונת ילדותה. לאחר מכן שימשה כמורה בתל כביר וביד אליהו. במקביל המשיכה ללמוד לתואר ראשון בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן, ולאחר מכן המשיכה לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת דרבי. כיום היא משמשת כמנהלת בעסק המשפחתי.

גדעוני: "למרות התנאים הכלכליים הקשים שאפיינו את שנות ילדותי, מעולם לא חשתי במחסור אמתי. אך ראיתי סביבי ילדים אחרים, שגדלו במשפחות שהתקשו לאפשר להם לממש את הפוטנציאל, בגלל בעיות כלכליות או תרבותיות. כשלמדתי בסמינר למורות ארגנתי קבוצת סטודנטים ומורים, שנקראה 'צעירי השכונה למען השכונה' (צהל"ה). חברי הקבוצה התנדבו לעזור בעיקר לתלמידי השכונה והעבירו שיעורים פרטיים בבתי התלמידים". 

מיהו סופר מוצלח מבחינתך?
"סופר מוצלח הוא זה שמצליח להעביר מסר; לפתוח את הקורא אל אפיקים חדשים ולעורר את תשומת ליבו לתופעות; הוא מי שמצליח להאיר נושא מסוים ובכך לספק אפשרות לצאת מהמסגרת היומיומית ולהפליג לעולם חדש, מרתק ומותח. סופר מוצלח הוא זה שמצליח לרקום סיפור המתפתח ונשזר לעיני הקורא".

מה מייחד את סגנון הכתיבה שלך?
"אני כותבת 'מהבטן', מרגישה את הדמויות, חיה אותן ופועלת מתוכן. הכתיבה שלי מתאפיינת בסגנון זורם, ענייני, שלא מתעכב על תיאורים ופרטים. זה בא לידי ביטוי גם בהעדפות הקריאה שלי: אני פחות אוהבת תיאורי נוף ופרטי פרטים, שמתארכים ונפרשים על פני עמודים שלמים. אני מדלגת על השורות ומחפשת את הפואנטה. כך אני גם כותבת".

מאיזה סופר או סופרת היית רוצה לקבל חוות דעת על הכתיבה שלך?
"אהרון אפלפלד".

איזה קטע בספר אהוב עליך במיוחד?
"השלב בו משתלב בעלילה החבר הקודם של הגיבורה ומפר את הסטטוס קוו. החל בשלב הזה נכנסים מרכיבים של בגידה, סליחה, מוות, אהבה ומסירות ללא תנאי".

ספרי על הרגע המספק ביותר בתהליך הכתיבה.
"נהניתי לאורך כל הדרך, אך בעיקר כשהתגבש הרעיון לסצנת הסיום. זהו רגע של אושר צרוף. זה לא רגע טכני, אלא רגע רגשי מאוד".

שתפי בתוכניות הכתיבה להמשך.
"כרגע אני עובדת על ספר המשך וממשיכה ללוות את אותם הדמויות. הספר הראשון הסתיים בסימן שאלה והקוראים ביקשו המשך. לכן אני שמחה לספר שספר ההמשך נמצא בשלבי כתיבה מתקדמים".

 

עיצוב העטיפה: סמרל
לאתר הרשמי - Samarel graphic design

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>