נותני הרישיון

מתכננים אירוע עם מוסיקה? אל תשכחו לקבל רישיון מאקו"ם

ללא ספק מוסיקה היא הגורם המשפיע ביותר על הצלחת האירוע שלכם. בודאי כשמדובר באירוע כמו חתונה או בר מצווה. גם בבריתה צנועה בצהריים מוסיקת רקע נעימה עושה את כל ההבדל. יצירה מוסיקלית היא רכוש לכל דבר ואין לעשות בה שימוש ללא קבלת רשות מבעליה וללא תשלום - בדיוק כמו כל מוצר אחר. רק היוצר או אקו"ם, יכולים לאפשר את השימוש במוסיקה ולקבל תשלום עבורה. זכות  זו מעוגנות בחוק זכות היוצרים המנדטורי שנחקק בשנת 1911 ועודכן בכנסת בשנת 2007.

מה זה אק"ום ואת מי הם מייצגים

אקו"ם  (אגודת קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים) שומרת על זכויות היוצרים ומייצגת מיליוני מלחינים, פזמונאים, משוררים, סופרים, מו"לים למוסיקה, מעבדים, תסריטאים ומתרגמים מרחבי העולם. אקו"ם שמה לה למטרה לפעול לקבלת תמלוגים ראויים והוגנים עבור השימוש ביצירות ולחלק אותם ליוצרים. האגודה פוטרת את מי שמשתמש במוסיקה מהצורך לפנות ישירות לכל יוצר ולנהל עמו משא ומתן על הזכות להשתמש בשירים שלו.

חלק ניכר מהיצירות ברפרטואר אקו"ם הוא לועזי. האגודה חתומה על 120 הסכמים לייצוג זכויות עם 82 אגודות אחיות ברחבי העולם ושייכת לארגוני הגג הבינלאומיים לזכויות היוצרים. המשמעות היא שיוצר ישראלי מקבל תמלוגים מאקו"ם עבור ביצוע יצירתו בחו"ל באמצעות האגודה המקבילה בחו"ל, ולהיפך - אקו"ם גובה תמלוגים גם עבור יוצרים ברחבי העולם ומעבירה אותם לאגודות המתאימות בחו"ל.

עד שנת 2003 אקו"ם גבתה מאולמות השמחה תשלום שנתי ללא תלות במספר האירועים שבוצעו באולם בפועל. משנת 2003 השתנה מודל הגבייה והתשלום כיום הוא 180 ₪ + מע"מ לכל אירוע משפחתי. כל אירוע משפחתי בו מושמעת מוסיקה בכל אמצעי שהוא (דיסק, תקליטן, להקה ועוד ) כולל  אירוע ברית/ה המלווה במוסיקת רקע בלבד אשר סופקה ע"י האולם, מחויב בתשלום.

אירועים במגזר החרדי

אירועים במגזר החרדי בהם מושמעת מוסיקה חרדית בלבד מחוייבים בתשלום גם הם. לאחרונה התקבל פסק הלכה ממר"ן הרב עובדיה יוסף שליט"א – ומר"ן הרב אלישיב שליט"א -  אשר קבעו חד משמעית שאסור להתחמק מתשלום זה.

אירועים עסקיים באולמות

התעריף לאירוע עסקי שונה מאירוע לאירוע. מידע מפורט על הסכומים השונים ניתן למצוא בתעריף אקו"ם לאירועים עסקיים. את התעריפים ניתן לראות באתר האינטרנט של אקו"ם (www.Acum.org.il) תחת הקטגוריה "רשיונות". עבור אירועים עסקיים ניתן לשלם באמצעות המוקד הטלפוני בלבד. פרטים על סוגי האירועים העסקיים והתעריפים ניתן לקבל במחלקת אירועים עסקיים, אצל תמי לוי בן הרוש 03-6113435.

ומה אקו"ם עושה עם התמלוגים?

כדי להבטיח חלוקת תמלוגים מדויקת אקו"ם נעזרת במומחים מתחומי המוסיקה השונים כגון: מוסיקה אלקטרונית, שירה בציבור, ריקודי עם, דיג'יי, מוסיקה עברית ולועזית ושידורי רדיו וטלוויזיה. המומחים מנתחים דגימות מוקלטות מאירועים שונים ובונים מודל סטטיסטי מורכב לפיו מועברים התמלוגים לאמנים.

כדי לשמוע עוד על רישיונות אקו"ם שוחחנו עם איילה ליכטנברג, מנהלת תוכן באקו"ם

איך עובד תהליך קבלת הרישיון באירוע פרטי ?

באופן עקרוני יש שתי דרכים: דרך אתר האינטרנט או להתקשר למוקד השירות ובו נעשה רק התשלום. עוד באותו היום נשלח פקס לאולם שהתקבל הרישיון ומי שנותן את המייל שלו גם מקבל הודעה במייל שהתשלום התקבל. לעיתים יש גם אפשרות לשלם דרך האולמות עם שוברים.

יש אירועים שפטורים מהתשלום הזה ?

כל אירוע שמושמעת בו מוזיקה מוגנת חייב בתשלום. אין פטורים.

התשלום משתנה לפי סוג וכמות המוזיקה המושמעת ?

לא. כל עוד מדובר במוזיקה מוגנת, התשלום הוא 180 ₪ פלוס מע"מ והוא קבוע לכל האירועים הפרטיים.

מתכוננים לאירוע?

את  הרישיון ניתן לשלם במהירות ובקלות בכרטיס אשראי  באתר אקו"ם או באמצעות נציגי השירות בטל: 03-6066225 (א'-ה' מ9:00 ועד 21:00). יש לדאוג לקבלת רישיון לפני האירוע ולכל המאוחר עד 24 שעות לאחר האירוע.

ישמחו לענות על כל שאלה:

להיני אלון             03-6113416         Lainia@acum.org.il
אורלי ברנשטיין      03-6113448         orlyb@acum.org.il
מרכזייה                03-6113400         www.acum.org.il

כתובת האתר: www.acum.org.il
כתובת: תובל 9, פינת החילזון, רמת גן 52117, ת.ד. 1704

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>