געגועים לנתנאלה

כוכבת שנות ה-70, הזמרת נתנאלה, מופיעה ברחבי הארץ ועובדת על פרויקט חדש עם יזהר אשדות. בשיחה עימה היא חושפת מדוע בחרה לעזוב את הארץ בשיא ההצלחה ועם מי היא רוצה לשיר דואט

אי אפשר להתעלם מהקול של נתנאלה כשהיא מדברת, על אחת כמה וכמה כשהיא שרה. אי אפשר להתעלם מהקול שלקח אותנו "גבוה מעל הרי גלבוע", שחצה איתנו "גשרים ישרים וגבוהים בין אתמול ומחר" וביקש "הושט לי יד כשאקרא". זהו קול יוצא דופן ובשילוב עם דיקציה ייחודית הוא יוצר במאזין תחושת מיסתורין, שסוחפת פנימה אל תוך השירים, אל תוך המוסיקה, אל הרגשות, אל נתנאלה. 

למרות שאין צורך להציג את מי שהיתה כוכבת שנות ה-70, הזמרת נתנאלה (נתנאלה יעקובוב), נראה שכדאי לעשות כן למען הסדר הטוב; או למען מי ששכחו את השם שמאחורי הקול שביצע את "שיר היונה", "היה לי חבר היה לי אח", "לא דברנו עוד על אהבה", "ספינת הזכרונות", "ימים לבנים", "עוד יבוא היום", "בן" ועוד.

המתגעגעים ישמחו לדעת שנתנאלה בעצם מעולם לא הפסיקה לשיר ושבימים אלה היא מופיעה בכל רחבי הארץ ועובדת על פרויקט חדש עם הזמר, המלחין והמוסיקאי, יזהר אשדות. בראיון איתה היא חושפת מדוע בחרה לעזוב את הארץ בשיא ההצלחה ועם מי היא רוצה לשיר דואט. רמז: "אור גדול".

"גדלתי בבית מלא במוסיקה ובשירה"
נתנאלה נולדה בשנת 1954 בתל אביב. אביה, נתנאל יעקובוב, נפטר כ-4 חודשים לפני שנולדה והיא נקראה על שמו. היא גדלה בבית מלא מוסיקה ושירה: "בשנות ילדותי הייתי יושבת על הברכים של אמא שלי, אסתר, באוטובוס בדרך לגן הילדים והיא היתה שרה. היא אהבה לשיר ולתופף; היא היתה שרה לאחים שלי ולי בימי הולדת, בחגים ובכל מיני אירועים. גם האחים שלי אהבו לשיר, כך שבבית בו גדלתי היתה הרבה מוסיקה".

בגיל 14 למדה לנגן על גיטרה והחלה ללוות את עצמה. באותה שנה התקבלה ללהקת נוער בתל אביב, שנוהלה על ידי יעקב הולנדר. שם הכירה את אשר ביטנסקי, מפיק, מלחין, מנהל אישי, מנהל זכויות יוצרים, אמרגן ומחלוצי תחום עיצוב הצליל בארץ. "אז ביטנסקי היה הגיטריסט של להקת הנוער וכשהוא שמע אותי שרה הוא הזמין אותי למפגש מלחינים, שהתקיים במועדון צוותא הישן, בתל אביב. הגעתי, כמובן, עליתי ושרתי, מול המלחינים הטובים והגדולים שנכחו שם, כגון נעמי שמר, סשה ארגוב ונורית הירש. ביצעתי 3 שירים ולא ציפיתי לשום דבר. בערב ביטנסקי הגיע אלי, נתן לי את כרטיס הביקור של סשה ארגוב, ואמר שהוא רוצה לפגוש אותי בביתו. סשה היה מלחין ידוע ומוכר ואני מאוד אהבתי והערצתי אותו, לכן הייתי מאושרת ושמחתי לא ידעה גבול".

נתנאלה הפכה לתלמידתו של סשה, הוא לימד וחינך אותה מוסיקלית והיא זכתה ליהנות מסגולותיו כמורה נהדר. "מאוחר יותר, כשהגיעה העת להתגייס, הלכתי לבחינות לחיל האוויר, כי שמעתי שמתי כספי יהיה המנהל המוסיקלי של הלהקה. התקבלתי ללהקה וכשהגיעה מלחמת יום כיפור חילקו אותנו לצוותי הווי ובידור; אני הייתי בצוות עם דורית כספי ומתי סרי. כשיאיר רוזנבלום שמע אותנו לראשונה והוא פנה אליי ואמר שיש לו שיר שמתאים לקול שלי ושהוא מעוניין להקליט אותו בהקדם".

הלהיט הראשון: "היה לי חבר היה לי אח"
השיר "היה לי חבר היה לי אח", שנכתב על ידי יורם טהר לב בעקבות מלחמת יום כיפור, אכן הוקלט באותו שבוע ומיד הפך ללהיט ברדיו. השיר פתח דלת ללהיט הבא, "שיר היונה", שכתבו שמרית אור ומתי כספי, איתו הופיעה נתנאלה לפני שחרורה בפסטיבל הזמר העברי של שנת 1974. 

את זוכרת מתי הפכת למפורסמת?
"אחרי ששרתי בפסטיבל הזמר העברי, ששודר בערוץ הטלביזיה היחיד שהיה אז בישראל, הערוץ הראשון, כולם הכירו אותי וידעו מי אני. זו היתה פריצת הדרך הרשמית בעקבותיה הפכתי לזמרת מפורסמת ומוכרת. מאז ועד שהאלבום הראשון שלי יצא הופעתי במגוון פסטיבלים ובטלביזיה והשמיעו את השירים שלי ברדיו".

הבריחה בשיא ההצלחה
המנהל המוסיקלי של האלבום הראשון אותו הקליטה נתנאלה היה מתי כספי, והאלבום, שיצא בשנת 1976, כלל שירים שנכתבו והולחנו על ידי המוסיקאים הטובים ביותר בארץ דאז, בהם גם יוני רכטר, שלמה יידוב ושם טוב לוי. בין הלהיטים שכלל האלבום גם השירים "עוד יבוא היום" ו"ימים לבנים", אשר הושמע לראשונה בביצוע שלה.

באותה שנה, 1976, זכתה נתנאלה בפרס כינור דוד ונראה היה כי זוהי רק תחילתה של קריירת מוסיקה משובחת. אך בדיוק אז, באותה שנה, באופן כמעט בלתי צפוי עבור רבים, היא החליטה לעזוב את הארץ.

למה עזבת?
"עזבתי את הארץ מכמה סיבות. אחת מהן היא העובדה שהתאהבתי בבחור ממוצא שבדי, איתו התחתנתי. סיבה נוספת היתה, משום שהרגשתי שהקריירה וההצלחה גדולות עלי. הייתי צעירה וביקשתי לחפש את עצמי. רציתי ליצור ולכתוב ולא להוציא עוד אלבום ועוד אלבום. הבנתי כבר בשלב ההוא שזה לא יספק אותי מבחינה יצירתית. לכן החלטתי לנסוע לשבדיה לתקופה של כמה חודשים, אבל פתאום מצאתי את עצמי מרגישה שאני צריכה להישאר שם. יתכן וזה קשור בפוסט טראומה שחוויתי בעקבות מלחמת יום כיפור, עם כל המראות הקשים אליהם נחשפנו אז".

מה עשית בשבדיה עד החזרה ארצה בשנת 1986?
"לא הפסקתי לשיר אף פעם, למרות כל מה שכתבו בעיתונים; המשכתי להופיע שם, באזור סקנדינביה. במקביל עבדתי על עצמי, פיתחתי את הקול שלי ולמדתי באקדמיה למוסיקה: נגינה על גיטרה קלאסית וקומפוזיציה. למעשה, התפתחתי מהרבה בחינות. במקביל הקמתי משפחה וגידלתי את שני ילדי, נמו ואלמה. הרגשתי שאני מחפשת את עצמי ביצירה במקום לברוח ממנה".

על גן אדן ואי הנצח
בשנת 1987, לאחר שחזרה לארץ, הוציאה נתנאלה את אלבומה "על גן אדן חלוני". היא אומרת, "בין השירים שהובילו את האלבום גם "ברבור", "מעבר לים" ו"ספינת הזיכרונות", שתמיד מבקשים ממני לשיר בהופעות".

ספרי על האלבום האחרון שלך, "נדודים", שיצא בשנת 2011.
"זה אלבום שכולל שירים אותם כתבתי והלחנתי והוא מתעד את התהליך שעברתי בתקופה בה עזבתי מישראל לשבדיה ואת החזרה. הוא סוגר את התקופה הזו שנמצאת מאחורי. התכנים באלבום עכשוויים, אך בו זמנית השפה מאוד תקנית. באופן כללי השפה מאוד חשובה לי ואני לא מנסה להתאים עצמי לסלנג ולאופנות עכשוויות, אלא שומרת על כתיבה בשפה תקנית".

איזה שיר שלך את הכי אוהבת?
"אני מאוד אוהבת את השיר "אי הנצח" מהאלבום האחרון שלי".

***

אי הנצח | מילים ולחן: נתנאלה
העפיפון שלי
הוא עב חולף המשתנה ברוח,
גם בימים כהים
ישוב ויטפטף טיפות שמחה.

יש עננים מעל
המביטים עליי,
מאפירה ומתגשמת.

ועם כל הרוחות,
ועם כל המסע,
לא יאפירו לפניי

בערבים אשוב,
אשכב אנוח לי על כר הדשא
הנאנח תחתיי,
כי לא מכבר שכבה כאן איילה.

ולא אוכל לישון,
להישאר זמן רב,
כי נשמעים צירי הגשם.
ברעם וברקים הם מכבים שרב
ומולידים את העולם.

יפה, מה טוב,
חלף עוד יום,
את השעות ירעה עד ערב.
נדמה כי באתי עד לכאן,
אך לא הגעתי מעולם.

אשוב לכאן מהר,
כי לא אמצא מקום יותר בטוח

הן לפעמים נדמה
שרק הלב מקום סמוך אוהב.

העולמות פזורים,
הם מחכים לאור
המאיים על חוק החושך.

בכף ידי אקח
יער ירוק וצח
אל אי הנצח – "לא אשכח"!

יפה, מה טוב,
חלף עוד יום...

***

מה דעתך על תוכניות מז'אנר 'כוכב נולד' והשפעתן על תעשיית המוסיקה בארץ בשנים האחרונות?
"לדעתי, המוסיקה הטובה ביותר שנעשתה בארץ היתה בשנות ה-70; ואין לי כוונה לכלול את עצמי באותה תקופה. אני מתכוונת להמון זמרים ויוצרים נהדרים שפעלו אז והביאו לכך שהמוסיקה היתה בשיא פריחתה. כיום התחרות קשה מאוד וגם הזמרים הצעירים עובדים קשה בשביל להצליח. יש ביניהם זמרים טובים שהולכים לאיבוד בגלל תוכניות כאלה. בגדול, אני רואה בתוכניות האלה בידור ולא תוכניות השואפות לעשות מוסיקה".

אילו אמנים שפעילים כיום את מעריכה?
"אני מאוד אוהבת זמרים ומוסיקאים שהם גם יוצרים, כמו יוני רכטר ויהודית רביץ, למשל".

יש משהו שהשתנה בתהליך העבודה, אליו את מתגעגעת?
"אני מתגעגעת לתהליך העבודה על הקלטות: פעם ביצעו טייקים מלאים ולקחו את הטייק הכי טוב. היום מקליטים חלק-חלק, העבודה יותר טכנית ותלוית מכשור מאשר יכולות שירה".

מה מרגש אותך בימים אלה?
"אני בתקופה יצירתית ואני עובדת עם יזהר אשדות על מופע ואלבום. מדובר בז'אנר עכשווי עם נטיה לרוק. הסגנון שונה ואחר מזה שזוכרים מהאלבומים הראשון או האחרון שלי. זה פרויקט שאמור לתעד כמה תקופות. הכוונה היא להוציא סינגל בשלב מסוים, כמקובל בתהליכים כאלה, של לפני יציאת אלבום. במקביל אני מופיעה ברחבי הארץ, עם המופע "פורשת כנף", המופע "נדודים" והמופע "נתנאלה נטו", אשר בו אני שרה בלווי הגיטרה שלי בלבד. את הפרטים אפשר למצוא בדף הפייסבוק ובאתר".

אילו שירים את הכי אוהבת לשיר?
"אני אוהבת כל שיר טוב מבחינה תכנית, מוסיקלית והרמונית, אבל אין ז'אנר ספציפי".

עם איזה אמן היית רוצה לעבוד או לשיר דואט?
"עם הזמר אמיר דדון".

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>