גנבה ספרותית או זכות ספרותית

לאחרונה יצא לאור רומן מתורגם של הסופר האנגלי הידוע, ג'ון לה-קארה בשם העברי-"שומר אמונים." שמו האנגלי של הספר הוא -.SILVER VIOW הרומן, השייך לז'אנר ספרי המתח נמצא מזה מספר חודשים למכירה, והפצה ברשתות וחנויות הספרים הגדולות ואחרות בכל רחבי הארץ

 
לאחרונה יצא לאור רומן מתורגם של הסופר האנגלי הידוע,  ג'ון לה-קארה בשם  העברי-"שומר אמונים." שמו האנגלי של הספר הוא -.SILVER VIOW הרומן, השייך לז'אנר ספרי המתח נמצא מזה מספר חודשים למכירה, והפצה ברשתות וחנויות הספרים הגדולות ואחרות בכל רחבי הארץ.
ב1976, כתב הסופר אריה קרישק ,רומן דרמטי קצר בשם-"שומר אמונים." בהוצאת מסדה, ידועת השם והוותיקה. רומן זה שזכה לשבחי ביקורת וקוראים, הופץ ברשתות הספרים ונמכר מייד בחנויות ספרים גדולות בכל רחבי ישראל.
מהדורה שניה של הספר ראתה אור בשנת 1993, בהוצאת ירון גולן תחת השם-"הנאמן " וזכתה אף היא כקודמתה, בעניין רב וביקורות אוהדות.
כיום, הסופר אריה קרישק עומד לתבוע את הוצאת כנרת על גניבת השם של הספר ושימוש בו בספר שתרגומו המילולי המדוייק אינו –"שומר אמונים."
רצונו ועקשנותו של קרישק להגשת תביעה , מבוססת לדבריו, על נימוקים וטיעונים המוצדקים לעילא ועילא, ומכל בחינה שהיא לגבי הנושא המורכב של זכויות יוצרים ,על כל היבטיהם.
"אני כתבתי רומן שהשקעתי בו זמן יקר, משאבים ניכרים, כשרון, עבודה פיזית ממש. ימים כלילות." מציין קרישק.
"מבחינות רבות, הדבר דמה ודומה ללידה. מהלידה הזאת צמח ועלה כתב יד ראוי, מכובד שזכה לשבחי ביקורת, סופרים וקוראים, והנה בחלוף השנים, מגיעה הוצאה גדולה ובעלת משאבים אדירים וללא הנף עפעף, ללא רשות, למעשה בזלזול, לוקחת את שמו של הרומן שכתבתי ושמה אותו ככותרת ושם לרומן מתח אנגלי מתורגם!!!
זאת בשעה שהן שמו המילולי של הספר והן שמו הספרותי האפשרי אינם מהווים בשום צורה כלשהי הכרח בלתי נמנע שאין בלתו להשתמש אך ורק בשם הזה!!!
כלומר-לא רק  שישנם והיו קיימות אפשריות שמיות אחרות, אלא שלא היה כל צורך או הכרח ספרותי, שיווקי או אחר לתרגם את הספר תחת השם-"שומר אמונים!"
אז מה אתה עומד לעשות ומדוע?
"אני אלחם בכל כוח ובמידת האפשר על מנת שהעניין יפתר נאותה לטובתי ולטובת הספרות העברית בכלל!! וזה לצערי ועל פי המסתמן לא ניתן כיום אלא בדרך משפטית. צריך כבר ולמעשה חייבים כבר לחוקק חוק ברור, או לקבוע מסמרות ברורים ונחרצים, על זכויות היוצרים שיש לסופר על שמו של ספר שכתב, אחרת ,זאת לא רק דלת פרוצה, זה גם בית פרוץ לגמרי. ביתה של הספרות והזילות כלפיה וכלפי מחבריה!!"
פניות לסופרים נוספים מלבד קרישק, אכן גילו מחד- תמונה מורכבת ומאידך תמונה של חוסר אונים
המשורר בלפור חקק, ציין כי –"חוסר קופיירייט בעניין שמות ספרים הוא בעיה גדולה ועוול משווע כלפי סופרים. כך או כך הן הוצאה והן סופר חייב לבדוק ולדעת אם שם היצירה לא פורסם בעבר, לפחות באותה קטגוריה, פרוזה ,שירה או עיון ומחקר."
הסופר ועורך הדין זאב ליכטנזון ציין כי-"למרות ובגלל שהנושא מורכב, צריך להיות תקיף ולחדד דברים ביתר שאת. באמצעים משפטיים,הפרת זכויות יוצרים.מכתב אזהרה.ובהעדר תגובה- 7 ימים.
ערכאה משפטית והוצאת צו מניעה .
 
 
עורך הדין לירון פרמינגר מייצג את אריה קרישק בנדון.
"כל יצירה צריכה להיבחן ברלוונטיות של הנושא בכללותו. הרומן של אריה הוא רומן וכך גם היצירה של הסופר המנוח לה קארה שניהם "יושבים על אותה משבצת" ומשכך מתן השם הזהה פוגעת ללא ספק באריה קרישק . אין זה רלבנטי באם צמד המילים זכאי להגנה כזכות יוצרים או לא,שכן מעבר "לגנבת השם"  עומדות הגנות נוספות לרבות מתחום העוולות המסחריות ועשיית עושר  ואלו הם דברים חמורים בפני עצמם!!
מלבד זאת, הרי לא יעלה על הדעת כי במציאות תקינה, מחברים והוצאות ישתמשו כרצונם וכאוות נפשם בשמות ספרים שהופיעו קודם לכן( ההנחה היא כי מדובר בספרים שהם מאותו ז'אנר). כי אחרת זה יגרום לכאוס בתחום, לזילות, לפגיעה בשמם הטוב של ספרים והוצאות ובעקבות כך לירידה פלאים בערכה הטוב של הספרות לסוגיה."
לדובר הוצאת כנרת, עידו פרץ נשלחו במייל 3 שאלות הנוגעות לעניין.
עידו פרץ, ובשמה של הוצאת כנרת בחר  בתגובה הלאקונית-"אין תגובה."
התאחדות המו"לים בישראל שהוצאת כנרת היא חברה מובילה בה, הגיבה באמרה -"כי מדובר בעניין מסחרי ולא של זכויות יוצרים, והיא מנועה מלהתערב בנושא".
אין ספק שפנייתו/ דרישתו של אריה קרישק היא נקודת מפנה משמעותית ביחס לנושא זכויות יוצרים, כולל קופירייט על שם ספר, בעניין זכויות סופרים על ספרם בישראל.
דרישה זו, ויתכן כי מאוד כי היא מעוגנת על פי הצדק הנכון של הדברים יש בה כדי לעורר תפנית לשינוי מהותי למען זכויות הסופרים, ואולי מהות מעמדה של הספרות בכלל.
 

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי, ולחשוף את
העסק שלך לאלפי עיניים נוספות
מרכז גמילה

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>