העסקת שחקנים ילדים

בידור ובמה מנסה לעשות סדר בשלל התקנות להעסקת שחקנים ילדים

מפיק, אמרגן, במאי, אתה רוצה להעסיק ילדים בפרסומת החדשה שלך ? בהצגת הילדים המתוכננת ? בסרט שמתחיל להצטלם עוד מעט ? חכה רגע. נושא העסקת ילדים אינו פשוט ועלול אף להיות מסובך ומתסכל בשל שלל התקנות וההיתרים הדרושים. "בידור ובמה" בא לעזרתך ובעזרת מידע שהתקבל מהגורמים המטפלים באגף לפיקוח על העבודה ננסה לעשות בשבילך קצת סדר בנושא.

חוק עבודת הנוער קובע תנאים להעסקת צעירים ונוער, תנאים שאמורים לשמור על הנערים מפגיעה בהתפתחותם הבריאותית, פגיעה בלימודים וכד'.
נושא העסקת ילדים עלה על סדר היום לאור תלונות רבות שהגיעו נגד חברות תיווך שרימו הורים וגבו מהם כסף רב עבור הבטחה כי ילדם ישתתף בהפקה זו או אחרת. בעקבות כך החלה הכנסת להתעסק בנושא ונכתבו שלוש תקנות עיקריות בנושא:

1. העסקת ילדים בהופעה ובפרסומות
2. תיווך להעבדת ילד בהופעה או בפרסומת
3. ידוע נער ושמיעתו

תקנות אלה ממסגרות את כל נושא העסקת הילדים תחת כיפה אחת ונועדו לשמור על בטחונם ובריאותם של הילדים. מטרת התקנות היא להגן על ילד המועסק בהופעה או בפרסומת ולכן נקבע כי לא ניתן להעסיק ילד ללא היתר. העסקה לצורך העניין היא גם העסקה חד פעמית או שיתוף הילד בצורה כלשהי בהופעה, והכל גם אם ההעסקה היא ללא תמורה.

למרות שהחוק מתייחס לנערים מגיל 15 ומעלה הרי שבפועל הוא מטפל גם בקבוצת גילים יותר צעירה ובעצם מתאפשרת העסקה מגיל שנה ואילך. מתחת לזה המדינה לא נותנת להעסיק ורק במסגרת חריגה ובאישור וועדה מייעצת. זה אפשרי אך זה בהחלט לא קל.

קיים הבדל בין העסקה בהופעה אמנותית ובין פרסומת והמסלולים בשני הנושאים הם שונים. תהליך הוצאת אישורי העסקה לפרסומת הוא יותר פשוט כי התכנים פשוטים. לעומת זאת, במחזות ובסדרות יש לשלוח את התסריט או המחזה או הסדרה שיש בה השתתפות של ילד אל הגורמים המטפלים באגף הפיקוח על העבודה במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה, שם יקראו ויתייעצו עם וועדה מלווה במקרה של בעיה בתוכן. ועדה זו מורכבת משלושה נציגים: נציג שר הבריאות, שר החינוך ושר התמ"ת. התהליך לוקח זמן ובמידה ויש בעיות לעיתים מבקשים במשרד שינוי טקסט בעייתי ואם מתרשמים שהילד לא יוכל להופיע גם במקרה של שינויים בטקסט לא נותנים את האישור, כפי שקורה לעיתים כשההופעה עוסקת באלימות או מוות.

הסעות באילת

כדי לקבל היתר על המעסיק למלא טופס הנקרא "בקשה להיתר" ולהפנות את הבקשה לאגף הפיקוח על העבודה. יש להקפיד ולמלא את כל הפרטים המבוקשים ובעיקר יש להקפיד כי מנהל החברה יחתום על גבי טופס הבקשה. עוד מתחייבות חתימת אחד ההורים לפחות, חתימת הילד, אם הוא מעל גיל, אישור רפואי תקף (תקף לחצי שנה) וחתימת מנהל המוסד החינוכי בו לומד הילד.

אי מילוי הטופס כראוי עלול לשבש את המהלך התקין של הוצאת האישורים, לעיתים עד כדי אי הוצאת האישורים כלל. לכן יש לבדוק טוב כי כל הפרטים מולאו כראוי. יש חשיבות רבה מאד לחתימת ההורים והילד בכך שניתן לוודא כי הן ההורים והן הילד נותנים את הסכמתם להעסקה והילד מודע לכך.

ככלל, כל הופעה מבוימת של ילד דורשת היתר מראש. היתר להעסקה נדרש בכל "הופעה ציבורית", כלומר כל הופעה של ילד בציבור, כולל הופעה אומנותית, הופעה בסרט או בסדרת טלוויזיה, הופעה בהפקה של דרמה מקורית, בדרך של משחק, ריקוד או נגינה והכל גם אם ההופעה מוקלטת וגם אם מדובר בחזרות, לימוד או אימון לקראת ההופעה, וזה כולל גם דיבוב של סרטים או הפקות רדיו. לכל הפקה נדרש היתר בנפרד.

אין צורך לקבל היתר הופעה במקרים הבאים:
במידה ויש יושבים בקהל ובאופן ספונטני וללא הכנה מוקדמת מבקשים מהם לעלות לבמה במהלך התכנית במטרה להשתתף השתתפות פעילה בתכנית.
להשתתפות ילדים בחידונים.
לראיון חד פעמי של ילד או כיתה, באופן ספונטני וללא הכנתם המוקדמת להופיע או לנאום או לבצע קטע מבוים כלשהו.
בצילום דוקומנטרי של ילדים בפעילות כלשהי.

בהיתר שמוצא ע"י אגף הפיקוח על העבודה יש תנאים בסיסיים להעסקת הילד והם כי הילד לא יהיה חשוף בהופעה לאלימות, הפחדה, שלא יעשה שחמוש בעירום או רמזים מיניים, לא יהיו מסרים גזעניים וכי יהיו קיימים אמצעי בטיחות ותיקי עזרה ראשונה במקום ההופעה, שינתן יחס של כבוד לילד המועסק ולמשתתפים האחרים בהופעה, היקף שעות העבודה (בעניין זה יש לשים לב למגבלות על ימי ושעות עבודה לפי הגילאים השונים של הילדים, וכן למתן הפסקות סדירות – הכל מפורט בהיתר עצמו), נוכחות בן משפחה בגיר במהלך ההופעה ודאגת המעסיק לתנאים פיזיים נאותים לילד ולבן המשפחה המלווה אותו וכן דאגה להסעות.

חילוץ והצלה אזרחי

בכדי להיות בטוחים שכל התנאים מתקיימים מעביר המשרד ליחידת האכיפה על חוקי עבודה מידע על כל היתר שיוצא ולפי תכנית שלהם הם עשויים להגיע ולבדוק אם הכל מתבצע בשטח.

המשרד מודע לעובדה כי לעיתים הפקת פרסומות ותכניות נעשית בהתראה קצרה אולם מבקשים שם להודיע להם על הפקות עתידיות כבר בשלב התכנון המוקדם, עוד בטרם התבצע הליהוק, וזאת לפחות 5 ימים לפני הזמן המיועד כדי לאפשר הערכות מוקדמת מצידם אשר תמנע לחץ שלעיתים הוא בלתי אפשרי.

לפניות נוספות, לבירורים ולקבלת החומר האינפורמטיבי המלא המפרט את הנוהלים להוצאת אישורי העסקה, וכן את תקנות עבודת הנוער ניתן לפנות לאגף הפיקוח על העבודה בטלפון מספר 02-6662809 ,שם ישמחו לעזור לכם בכל מה שתצטרכו.

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>